Iseno

Psychologia kolorów i narzędzia wspomagające proces ich łączenia

W projekcie wybór koloru polega głównie na odpowiednim połączeniu dwóch lub trzech odcieni. Mniej myśli się z reguły o ich psychologicznym wpływie. Jednak projektanci dobierając odpowiednie kolory często starają się przekazać pewną wiadomość ich odbiorcy, bądź odczucia, które mają nakierować odbiorcę na promowany produkt czy markę. Ta operacja stanowi istotną strategią marketingową, o której należy zawsze pamiętać.

Jak dokonać odpowiedniego połączenia kolorów?

Kiedy zaczniesz rozmyślać o kolorach i ich znaczeniu, możesz dojść do wniosku, że czerwony przekazuje ludziom uczucie jakim jest miłość, niebieski nawiązuje do pokoju, żółty zaś jest symbolem naturalności. Ktoś inny stwierdzi, że czerwony to jestem z najbardziej zauważalnych kolorów, żółty kojarzy się z ciepłem, a niebieski ma działanie uspakajające i wywołuje poczucie bezpieczeństwa. W rzeczywistości różne kolory mogą oznaczać różne rzeczy, uczucia czy przekaz dla różnych odbiorców. Dlatego wybór kolorów w projektowaniu witryn musi być właściwy i musi podpierać go przemyślana strategia marketingowa.

Każdy inaczej widzi kolor. Jednemu będzie się wydawał ten sam śnieg biały, przy tymże oświeceniu, w miejscach jasnych niebieskawy, a w odcieniach żółtawy, czyli mówiąc technicznie, w świetle zimny, a w cieniach ciepły, drugiemu odwrotnie; gdy zaś obaj artyści, widząc kolor inaczej, stosunek wzajemny zabarwienia świateł i cieni jednakowo otrzymują, to ich obrazy będą pod względem kolorystycznym jednakowo dobre, chociaż widzieli kolor odwrotnie.

Tadeusz Dowgird

Kiedy zaczynasz proces projektowania strony dla luksusowej sieci kosmetyków – pracujesz nad kolorami inspirującymi odbiorcę i przekazującymi odczucie piękna, czystości, luksusu. Kiedy planujesz projekt witryny dla restauracji – myślisz jaki to rodzaj lokalu starając się przekazać elegancję miejsca, wyrafinowanie smaków, dostojność obsługi. Jeśli planujesz linię odzieży weselnej, chcesz użyć kamieni szlachetnych, głęboko nasyconych odcieni, aby dać upust uczuciom nawiązującym do miłości czy luksusu. Niezależnie jednak od produktu czy usługi pamiętaj o zasadzie ilości łączonych kolorów. Użyj tylko 2-3 kolorów, które ze sobą harmonizują. Oczywiście używając 3 wyrazistych kolorów możesz wyjść dodatkowymi ich odcieniami w bazie projektu, np. używając czerwieni, brązu i żółtego – pamiętaj że wplecenie innego, dodatkowego odcienia brązu jakim jest przykładowo beż – jest jak najbardziej prawidłowym zachowaniem. Pamiętaj też, że kolory podstawowe tj. biel i czerń liczą się poza zasadą max3.

Użyj gotowej palety kolorów.

Wybór łączenia kolorów do celów marki jest nieskończony. Jeśli projektujesz stronę internetową dla firmy, która posiada już brandbooka (księgę znaków)/ swój wybrany kolor identyfikujący markę – użyj tego koloru w projekcie. Pamiętaj, że w księdze znaku, Ty jaki projektant często otrzymujesz wskazówki z jaką kolorystyką identyfikuje się firma, a zastosowanie jakich kolorów jest zakazane na potrzeby marki.

Używaj sprawdzonych narzędzi łączenia kolorów.

Adobe Capture CC

Program Adobe Capture CC daje użytkownikom dowolny obraz w palecie kolorów z unikatowym motywem, wzorem, wyglądem czy grafiką wektorową. Jest przeznaczony dla komputerów stacjonarnych i przenośnych. Aplikacja działa bez zarzutu z innymi produktami firmy Adobe (Photoshop, Illustrator i Sketch).

Adobe Color CC

Adobe Color CC jest kiedyś promowany jako Adobe Capture. To jedna z najlepszych funkcji programu Adobe CC. Aplikacja pomaga użytkownikom InDesign tworzyć gotowe do użycia motywy kolorów. Może również konwertować kolory na różne formaty: CMYK, RGB, HEX i Lab.

Paletton

Paletton jest schematem kolorów stworzonym przez Piotra Staniceka. Ma on pomóc projektantom w tworzeniu wspaniałych i kolorowych witryn internetowych. Aplikacja jest związana z Colorpedia firmy Patetton, rosnącą bazą informacji o kolorach.

0to255

To proste narzędzie, które pomaga projektantom stron internetowych znaleźć wszelkie kombinacje kolorystyczne. Aplikacja pozwala użytkownikom określić lżejsze i ciemniejsze kolory w dowolnym kolorze lub odcieniu.

ColorMunki

ColorMunki to innowacyjne narzędzie pomagające projektantom i hobbystom kolorystycznym tworzyć własne kolory. Jest idealny dla freelancerów i projektantów, którzy potrzebują twórczej swobody tworzenia wspaniałych projektów graficznych przy użyciu dowolnego koloru. Ich strona internetowa zawiera również „wiedzę o kolorze”. Strona poświęcona jest słownictwu i wskazówkom z zakresu doboru kolorów.

Pantone

Pantone to aplikacja przeznaczona wyłącznie dla urządzeń firmy Apple, które pomagają projektantom przekształcić swoje inspiracje w rzeczywiste kreacje. Pozwala użytkownikom na zbadanie wszechświata kolorów z ponad tysiącami odcieni w 15 przewodnikach. Ma to na celu odkrycie kolorowych harmonii zawierających różne formaty kolorów: RGB, CMYK, HEX i Extended Gamut.

Material UI Colors

Material UI Colors to paleta kolorów przeznaczona do projektowania w stylu material design. Jest to narzędzie internetowe przeznaczone dla projektantów stron internetowych i grafików. Witryna zawiera zbiór kolorów z przypisanym ich kodami z funkcją szybkiego kopiowania dla Frontend Developerów czy Designerów.

Color Palette Generator

Narzędzie umożliwia użytkownikom wpisanie adresu URL obrazu, aby zidentyfikować paletę kolorów odpowiadającą obrazowi. Generator jest pomocny dla projektantów stron internetowych, którzy używają fotografii od swoich klientów.

Color Hexa

Bezpłatne narzędzie internetowe, które dostarcza informacji o dowolnym kolorze. Generuje również dopasowane schematy kolorów dla każdego projektu. Użytkownicy muszą podać tylko wartość koloru w pliku wyszukiwania w witrynie, a szczegółowe informacje o nim zostaną wyświetlone. Kolor zostanie także automatycznie przekonwertowany do formatu równoważnego.

Cymbolism

Cybolizm to internetowe narzędzie przeznaczone dla projektantów do przekazu nastrojów i uczuć poprzez kolory. Ułatwia użytkownikowi wybranie najlepszego odcienia, aby odpowiadało ono uczuciu lub pożądanemu ekeftowi emocjonalnemu.

Canva color palette

Narzędzie umożliwia wczytanie wybranego obrazka i odczytuje jego bazowe kolory, dając nam przy tym feedback z nazwą tych kolorów, ich próbką oraz kodem heksymalnym.

Flat colors

Internetowe narzędzie bazujące na kolorach typowych dla stylu flat. Posiada gotowe palety z połączeniem kilku kolorów i umożliwia pobranie ich kodu heksymalnego poprzez intuicyjne i szybkie kliknięcie w wybrany kolor.

Niesamowite jest to, jak wiele różnych układów kolorystycznych może powstać przy zabawie i umiejętnym łączeniu kolorów. Pozwala to na analizę wpływu poszczególnych kolorów stron na ich postrzeganie i opinię odbiorcy, dzięki czemu twój produkt końcowy osiąga docelowy przekaz.

Jaką rolę stanowi kolor?

Przede wszystkim to nasze doświadczenia mają wpływ na odczucia wobec konkretnych kolorów czy ich odcieni. Te biorą się z osobistych preferencji, od tego czego doświadczyliśmy w życiu, co nam się spodobało. Zostało już udowodnione naukowo – ludzie lubią kolory lubianych przez siebie przedmiotów, rzeczy, miejsc. Główna teoria stanowi o tym, że lubimy kolory, które powiązane są z naszymi ulubionymi wspomnieniami, przedmiotami, wyobrażeniami.

Co mówi nauka?

Mężczyźni wolą jaskrawe kolory. Kobiety wolą te pastelowe. Czy zawsze się to sprawdza? Pewnie nie, jednak statystycznie taka zależność została udowodniona. Mężczyźni w takich badaniach wykazują też większe przekonanie do ciemnych kolorów, tych z dodatkiem czerni, podczas gdy kobiety wolą te z dodatkiem bieli. Biorąc pod uwagę taką przewagę statystyczną – znając przewagę odbiorców naszej strony, warto kierować się tą wiedzą podczas projektowania. Jeżeli tworzymy czystą, elegancką stronę związaną z biżuterią kobiecą, możemy wziąć pod uwagę przewagę statystyczną kobiet jako targetu strony i zastosować połączenie z bielą. Biel da nam również poczucie elegancji i czystości.

Jedno z bardziej interesujących badań Joego Hallocka mówi również o preferencjach kolorystycznych mężczyzn i kobiet. Nie zagłębiając się w całość badania warto zwrócić uwagę tylko na aspekt dotyczący koloru fioletowego – tutaj różnice są najbardziej znaczące. Badanie wykazuje że kobiety podają fiolet jako jeden ze swoich ulubionych kolorów, ale żaden z mężczyzn nie wykazuje, że fiolet stanowi jego ulubiony kolor – tutaj widzimy sporą rozbieżność, o której warto pamiętać. Natomiast ze sporych podobieństw mamy zainteresowanie kolorem niebieskim – aż 35% kobiet wskazuje, że jest on ich ulubionym kolorem i aż 57% mężczyzn.

Czy wiesz, że…
33% ze 100 największych marek świata ma kolor niebieski. 29% ma kolor czerwony, 18% czarny a 13%żółty?

Połączenia kolorów stron a ich wpływ na konwersję.

Tutaj mowa będzie o efekcie izolacji. Element, który bardzo się wyróżnia zostaje łatwiej zapamiętany przez odbiorcę. Badania wykazują, że odbiorcy są w stanie lepiej rozpoznać a co najważniejsze zapamiętać przedmiot czy produkt, kiedy ten rażąco różni się od jego otoczenia. Zajmijmy się przykładem strony o bazowej kolorystyce niebieskiej. Całość strony (landing page) wykonana jest w kolorze białym z niebieskimi dodatkami. Strona ma na celu sprzedaż produktu, a przynajmniej wypełnienie formularza czy wciśnięcie przycisku call to action. Przycisk zostały wykonany kolorem pasującym do całości strony, czyli niebieskim – jak inne elementy na stronie. Wykonano test, w którym zmiany dokonano tylko w kolorystyce buttonu CTA. Kolor został zmieniony na czerwony. Jaki był efekt? Konwersja strony wzrosła o 21%. Dlaczego? To oczywiste, kolor niebieski buttona CTA zlał się z resztą strony nie tworząc tym samym wyróżnika i nie nawołując do użycia. Kolor czerwony buttonu CTA zadziałał na statystycznego odbiorcę efektem przyciągania, konwersja wzrosła, zainteresowanie produktem wzrosło. Badanie nie wykazuje, że kolor czerwony przyciąga odbiorcę, również dobrze tym kolorem mógłby być kolor pomarańczowy… chodzi tutaj tylko i wyłącznie o kontrast kolorystyczny i dopełniające się barwy (niebieski – pomarańczowy)

Koło kolorów

Jakie znaczenie mają kolory w budowaniu marki?

Kolory stanowią bazowe przesłanie każdej z kreowanych marek. Jeśli chcesz przekazać sens misji marki możesz takie kluczowe przesłanie zawrzeć w kolorze logo. Zastosowanie odpowiedniego kolor ma też przełożenie na grupę docelową kreowanej marki, dlatego dobór takiego koloru to nie tylko praca grafika a także głęboka analiza i strategia marketingowa. Jeżeli Twój biznes związanych jest z finansami – dobrze jest zastosować kolor niebieski, jako wzbudzający zaufanie. Jeżeli kierujesz swój produkt do atrakcyjnych kobiet o dużym poczuciu pewności siebie odpowiednią barwą będą odcienie czerwieni, różu ,fuksji czy fioletu.

Co wyrażają poszczególne kolory? Jakie stosują kluczowe i znane marki?

czerwień – stymuluje do działania, kolor krwi, podkreśla emocje: siłę, determinację, zagrożenie, pasję, namiętność, miłość. Wigor, siła, gniew, przywództwo (ciemny odcień), radość, pasja, seksualność (jasny odcień)

żółty – ciepło, naturalność, szczęście, radość, świeżość (jasny odcień), bogactwo (ciemny odcień)

pomarańczowy – witalność, przedsiębiorczość, młodość. Zdrowie, świeżość, jakość, siła (jasny odcień), luksus, apetyt, podejrzliwość (ciemny odcień). Prestiż, wysoka jakość (odcień złoty).

niebieski – spokój, bezpieczeństwo, pewność, niezawodność. Zdrowie, zrozumienie (jasny odcień), wiedza, moc, stabilizacja (ciemny odcień).

brąz – komfort, bezpieczeństwo, surowość, ekologia, zaufanie, natura, pracowitość

fiolet – kompromis, tajemnica, śmierć, powaga, energia, magia

szary – zamożność, formalność dostojność, pracowitość, wyrafinowanie

zielony – naturalność, odprężenie, wzrost, wiarygodność, ambicja, pokój

czarny – tajemniczość, godność, głębia, elegancja, dostojność, czystość

Jak rozpocząć proces wyboru kolorów dla Twojej marki, czy strony?

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego znaku, czy brandbooka – nie spiesz się z losowym wyborem koloru. Pamiętaj o znaczeniach odcieni, weź pod uwagę badania naukowe nad przekazem kolorów, pomyśl o tym do jakiego odbiorcy ma trafić Twój produkt, strona, marka. Weź pod uwagę wszelkie czynniki, nie wszystkie z nich zostały tutaj omówione. Nie każda wskazówka znajdzie odzwierciedlenie w Twoim przypadku. Śledź nowości, trendy kolorystyczne i pamiętaj o podstawowych zasadach. Kiedy już wybierzesz Twoim zdaniem odpowiedni kolor dla Twojego brandu, znajdź grupę losowych osób (nigdy nie grupę znajomych) i zapytaj o ich odczucia w związku z wybranym kolorem, połączeniem kolorów czy odbiorem wizualnym całego projektu.